INFLANTY

Ważne i ciekawe postacie. Również inspiracje dla własnych koncepcji.
Awatar użytkownika
Urszula
Koordynator LARPa
Posty: 2166
Rejestracja: 13 września 2011, 15:45
Lokalizacja: Poznań

INFLANTY

Post autor: Urszula » 13 kwietnia 2015, 22:27

ojciec Herbert Stalke

Stan: Duchowieństwo
Wiara: Katolicyzm
Pochodzenie: Cesarstwo Niemieckie
Stronnictwo: Inflatczycy

Duchowny pochodzenia niemieckiego, człowiek o surowych manierach i jeszcze bardziej surowym charakterze, znany ze swojej lojalności wobec arcybiskupa Rygi, Fryderyka von Pernstein'a. Nie jest tajemnicą, że od lat arcybiskupstwo pozostaje w konflikcie z Zakonem Krzyżackim, co wydatnie utrudnia proces chrystianizacji Litwy. Ostatnie wydarzenia na Żmudzi, zwłaszcza wokół wsi Telsze, która do niedawna uznawana była jedynie za część niewartej uwagi prowincji, skłonił Arcybiskupa Rygi do wysłania tam własnego człowieka. Oficjalnym powodem przyjazdu ojca Stalke na Żmudź jest wizytacja przebywających tam duchownych.


Brat Jan z Rygi

Stan: Duchowieństwo
Wiara: Katolicyzm
Pochodzenie: Ryga
Stronnictwo: Inflantczycy

Samozwańczy misjonarz o bardzo bezpośrednim podejściu do egzekwowania wiary pośród prostaczków, który dla poparcia swych argumentów nie waha się użyć kija i groźby. Jan ochoczo zabiera się do zbożnego dzieła szerzenia wiary pośród ciemnego ludu, oraz zbierania przy okazji przymusowego podatku na, jak twierdzi, rzecz biskupstwa. Chociaż jego działalność może wydawać się mocno wątpliwa, a część osób widzi go jako zwykłego rzezimieszka, Jan zyskał sobie patronat ze strony Arcybiskupstwa Rygi, które w trudnych dla siebie chwilach chwyta się różnych metod dla wzmocnienia swej pozycji.


brat Otto z Memela

Stan: Duchowieństwo
Wiara: Katolicyzm
Pochodzenie: Inflanty
Stronnictwo: Inflanty

Otto to człowiek oczytany i dobrze wykształcony, uchodzący za myśliciela i wynalazcę, jednak w przeciwieństwie do swych współbraci cystersów zamiast zamykać się w murach klasztoru wybrał życie wędrowne. Chętnie dzieli się swoją wiedzą i niesie pomoc każdemu kto wierzy w Słowo Boże, ale podobnie jak on z pasją oddaje się badaniom nad naturą świata.
Otto jest orędownikiem pokojowej chrystianizacji Litwy i nie waha się głośno krytykować obecności Zakonu Krzyżackiego na ziemiach Litwy. Jego liberalne poglądy na sprawę krucjaty północnej zmusiły go do ucieczki z rodzimego opactwa w Memelburgu, które obecnie znajduje się pod wpływami Krzyżackimi. Znalazł schronienie pod skrzydłami Arcybiskupa Rygi, który traktuje jego wiedzę z wielką estymą.


Gustaw von Tiesenhausen

Stan: Rycerz
Wiara: Katolicyzm
Pochodzenie: Inflanty
Stronnictwo: Inflanty

Żołdak, który służył chyba dla każdej ze stron konfliktu w Inflantach jako najemny miecz, wyżej ceniący sobie własny zysk niż słuszność sprawy, dla której nadstawia karku. Gustaw nosi nazwisko słynnych Tiesenhausenów, rodu znanego ze swych wpływów zarówno w obrębie Rygi jak i na Litwie, jednak wielu żywi poważne wątpliwości co do jego pochodzenia upatrując w nim bękarciego syna, albo zwykłego szarlatana. Plotki i pomówienia nie przeszkodziły arcybiskupowi Rygi roztoczyć nad nim swój patronat. Być może Fryderyk von Pernstein uznał za swój obowiązek ochronić własnym autorytetem zbłąkaną duszę przed szerzącymi się kalumniami, niektórzy jednak spekulują, że jest to próba przejęcia władzy nad Żmudzkimi ziemiami niegdyś należącymi do Tisenhausenów.


Lutger Weyssenhoff z Dorpatu

Stan: Rycerz
Wiara: Katolicyzm
Pochodzenie: Inflanty
Stronnictwo: Inflanty

Bogaty i dobrze sytuowany rycerz, którego rodzina od lat zręcznie manewrowała między sojuszami z Arcybiskupstwem Rygi, Krzyżakami i ruskimi książętami z Pskowa i Nowogrodu trzymając się z dala od konfliktów targających Inflantami. Lutger bezpiecznie schowany w swych północnych włościach bardziej niż bitnego rycerza przypomina obecnie rumianego gospodarza, albo otyłego kupca. Stan ten pewnie wiele by się nie zmienił, gdyby nie wieści o męczęńskiej śmierci i późniejszym wyświęceniu biskupa Dorpatu. Arcybiskupstwo Rygi naciska na Lutgera, by ten odzyskał relikwie po świętym i przeniósł je do rodzinnego Dorpatu, jeśli chce utrzymać w mocy wygodny dla siebie traktat.
ODPOWIEDZ